Interact Kulübü- Yardımlaşma konseri

10 Ocak Çarşamba akşamı okulumuz Jeanne D’Arc Salonu’nda Saint Michel İnteract Klübü, Maslak Rotary Klüp ve Çocuk Eğitim Derneği işbirliğinde işitme engelli çocuklara destek olma projemiz kapsamında yardım konserimizi gerçekleştirdik. Katılımcı rotary klüplerin ve interact klüplerin açılışları ile başlayan etkinliğimiz işitme engelli iki gençten birinin piyano ile bizi dinlendirmesi  bir diğerinin  gitar eşliğinde söylediği şarkılarla coşturması ile devam etti.

Çocuk Eğitim Derneği’nden Ceren Karakaya 26 yaşında ve doğuştan işitme engelli. Ceren piyano tuşlarına dokunmaya başladığında seyirciler eğitimin gücünü bir kez daha alkışladı. Anladık ki duyguları hissetmek için duymak ve görmek elbet önemli fakat tek öğe değil. Ayça Kayalı 13 yaşında ve bir nebze şanslı çünkü bir implanta sahip ve az da olsa duyabiliyor. Müzik dinletisini ayakta alkışlarken hepimizde engellerin sanata ve eğitime ve inadına güzel yaşamaya engel olamayacağına dair güçlü inanç belirdi.

Saint Michel İnteract Klübü birkaç aydır Çocuk eğitim Derneği ile çalışmaktadır ve bu konser de hem bir farkındalık yaratma hem bir kutlama hem de yardım amacı taşımıştır. İnteract öğrencilerimiz her hafta kulüp dersinde kendisi de işitme engelli olan gönüllü bir işaret dili eğitmeni ile ders yapmakta ve işaret dili öğrenmektedir. Hatta konser öncesinde öğrencilerimiz işaret dili ile misafirlerimizi selamlamış ve hiç birimizin birbirimizden farkının olmadığını ve anlaşmak için birbirimize kalplerimizi açmamızın yeterli olduğunu göstermişlerdir.

Notalar,  işitme engelli gençlerin “ben de varım” deme şekli olurken onlara destek olmak için heyecanlanan gençlerin de “farklarımızla güzeliz” deme şekli oldu bu gece.