Saint Michel Gençlik ve Sanat Festivali

Her yıl düzenlenen “Saint Michel Gençlik ve Sanat Festivali” bu yıl da kaliteli aktiviteleri ve öğrenci-öğretmen dayanışmasıyla farkını ortaya koydu.

Saint Michel Fransız Lisesi’nin temel amaçlarından biri her nesle uyum sağlayan bir eğitim sistemi uygulamak. Bu doğrultuda bir gelenek haline gelerek “Gençlik ve Spor Bayramı”na yaraşır biçimde hem kültürel hem de sanatsal aktiviteleri kapsayan festivalimiz 17-18 Mayıs tarihlerinde dolu dolu gerçekleşti.

İlk gün Saint Michel Fransız Lisesi Türkçe Tiyatro Kulübü, Anton Çehov’un “Sevgili Doktor” oyununun uyarlamasını sahneledi. Ardından Sainte Pulchérie Fransız Lisesi Fransızca Tiyatro Kulübü “Le Petit Chaperon Rouge” adlı piyesi oynadı. İkinci gün ise, Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Türkçe Tiyatro Kulübü “Safinaz’ın İzdivacı” isimli orta oyunundan uyarlanan komedi türündeki piyesi, BiTiyatro ise Edward Bond’un sarsıcı distopyası “Hiç mi Bir Şeyim Yok”u sergiledi.

İki gün boyunca, Uygar Özesmi, Mete Çubukçu, Cenk Durmazel, Can Vodina, İlayda Altuntaş gibi alanında uzman katılımcılar ekolojiden sinemaya, sinemadan yayıncılığa, moda ve güzelliğe, “göç ve göçmen hakları” gibi güncel sorunlara kadar geniş bir konu yelpazesinde konferans verdiler. Beşincisi düzenlenen FilmMich ödül töreni ise usta yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Sadık İncesu’nun konferansının ardından gerekçeli kararların ilan edilmesiyle gerçekleşti. Google Form üzerinden yapılan anketle öğrencilerimizin oy birliğiyle davet edilen Deeperise ilk gün sahne alırken, ikinci gün ise misafir okulların müzik grupları sahne aldı.

Sanatı, müziği, kültürü ve gençlik ruhunu bir araya getiren festivalimiz her sene olduğu gibi bu yıl da etkileyici bir şekilde gerçekleşti. Festivalin belki de en güzel yanı hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin sınıf ortamı dışında bir araya gelerek beraber eğlenmesiydi.